Chybová zpráva

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/www/zfkpetrovice.cz/www/zfkpetrovice.cz/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/www/zfkpetrovice.cz/www/zfkpetrovice.cz/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/www/zfkpetrovice.cz/www/zfkpetrovice.cz/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/www/zfkpetrovice.cz/www/zfkpetrovice.cz/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/www/zfkpetrovice.cz/www/zfkpetrovice.cz/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/www/zfkpetrovice.cz/www/zfkpetrovice.cz/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_settings_initialize() (line 791 of /home/www/zfkpetrovice.cz/www/zfkpetrovice.cz/includes/bootstrap.inc).

Historie

Stručná historie klubu Z.F.K. Petrovice

Florbalový oddíl Z.F.K. Petrovice vznikal na jaře roku 1997. Vzešel ze skupiny, která chodila 1-2x týdně do tělocvičny místní školy hrát různé míčové hry. Z počátku byl populární „bandy hokej“. Bohužel dřevěné hokejky byly velmi nešetrné k místní podlaze, a tak se neustále řešily problémy s vyučujícími tělocviku. Proto přišla vhod nabídka jednoho pražského sportovního obchodu, který nabízel florbalové „hokejky“ zn. Unihoc. V objednané sadě bylo šest bílých a šest černých a první míček. Tyto hokejky sloužily skoro dva roky (a dodnes jsou použitelné), a to už bylo jasné, že z provozovaných sportů nakonec zvítězí florbal. Ještě před registrací jsme se zajeli podívat na první opravdový turnaj do Třince, kde jsme mimo jiné pochopili, jak je to s výstroji brankáře (do té doby chytali naši gólmani s hokejovou lapačkou a vyrážečkou) Při pohledu na hrající družstva jsme skromně konstatovali, že na to máme. 28.dubna 1997 jsme podali přihlášku do České florbalové unie. Před podáním přihlášky nás čekal jeden z nejtěžších úkolů – vymyslet název klubu. Nakonec zvítězila zkratka Z.F.K.

Do první soutěžní sezóny 1997-98 jsme přihlásili dvě družstva. Kromě mužů, kteří hráli 4.ligu, vznikl i celek juniorů. Ten byl účastníkem moravské soutěže (celostátní soutěž ještě neexistovala). Historicky první utkání jsme sehráli s celkem ČSKA Ostrava a prohráli 4:7. První vítězství jsme zaznamenali s celkem Rapids Poruba 5:2. První rok byl celkem úspěšný. Muži nakonec obsadili třetí místo se shodným bodovým ziskem jako první dvě mužstva, která postoupila do ligy třetí. Junioři skončili při své premiéře pátí.

První florbalové roky byly velmi „divoké“. Hrálo se turnajově (přítomny byly všechny celky soutěže), zápasy rozhodovali hráči celků zúčastněných turnaje a proto nezřídka docházelo k následnému „vyřizování účtů“ za předcházející souboj. Často se také stávalo (v juniorské soutěži), že rozhodčí vůbec nedorazili a pak jsme, jako pořadatelé, přemlouvali někoho z diváků, zda by nešel pískat (např. turnaj v Havířově). Zajímavá byla i samotná utkání. Florbal se tehdy ještě tvářil jako bezkontaktní sport a někteří si to pletli s baletem. A proto celky, kde byli hráči se zkušeností s hokejem, kteří hráli trochu do těla, byly považovány za celky „brutální“.

Jako příklad můžeme uvést časopis Florbal z prosince 1997, kde autor uvádí : „Na třetím místě je nejbrutálnější celek této divize Z.F.K. Petrovice. První čtyři místa v tabulce trestů patří hráčům Z.F.K. Petrovic. Hráči ... obdrželi každý již tři dvouminutové tresty.“ Komu dal další vývoj florbalu za pravdu je zřejmé.

Naše členská základna neustále narůstala a proto bylo logické, že vznikala nová družstva. Od roku 1999-2000 soutěžilo i družstvo starších žáků. A nevedlo si špatně. Žáci se probojovali do play-off, kde prohráli s týmem Mustangů, který soutěž zcela ovládl (později se stal součástí Vítkovic). Bohužel, v této sezóně začala krize družstva mužů. Původní hráči – zakladatelé oddílů, pomalu končili svou kariéru a mladí ještě výkonnostně nedorostli. Muži obsadili 14. místo (z 20), a to znamenalo pád do 5. ligy. Díky spojování oddílů se nakonec čtvrtá liga udržela, ale pod podmínkou, že se celek přejmenuje. A tak došlo ke kuriozitě, že následující rok 2000-2001 hráli muži pod názvem Inter Petrovice a junioři a žáci pod správným názvem ZFK Petrovice. Ani to však nepomohlo krizi zažehnat a muži o rok později definitivně spadli do 5.ligy (a vrátili se k původnímu jménu).

Další léta jsou ve znamení výkonnostní stagnace mužského celku a vzestupu celků mládežnických. Junioři si v sezóně 2001-2002 pátým místem zajistili účast v nově vzniklé 2.celostátní lize a starší žáci v témže roce obsadili ve své soutěži 4.místo (hned za celky Vítkovic, FBC Ostravy a Havířova). Od sezóny 2002-2003 jsme se tak poprvé účastnili celostátní soutěže – 2.ligy juniorů.

Rok 2002-2003 byl prvním, ve kterém se nám podařilo v žákovských kategoriích narušit hegemonii Vítkovic, Pepina Ostrava a Torpeda Havířov. Náš celek starších žáků obsadil v konečné tabulce 2. místo a Vítězslav Růžička s Radovanem Vlčkem ovládli kanadské bodování soutěže. Bohužel, tehdy poprvé v náš neprospěch zafungovala lobby „silných“ celků. Místo automatického postupu na závěrečný turnaj nejlepších celků z celé republiky, si vedení florbalové unie v Ostravě vymyslelo play-off o postupová dvě místa (něco takového proběhlo poprvé a naposledy) s jediným jasným úkolem, dostat na „republiku“ celek Pepina Ostravy. A tak jsme se zmíněným celkem hráli o postup. Po domácím vítězství 3:1 jsme jeli na odvetu do Ostravy. Vedení Pepina však nenechalo nic náhodě a nadelegovalo si poslušné rozhodčí, kteří se velmi „snažili“ a zařídili vítězství Pepina 2:0. Rychle se vymyslelo fotbalové pravidlo o počtu vstřelených gólů na hřišti soupeře a nám zbyly jen oči pro pláč. Přesto, že jsme ve čtyřech utkáních v sezóně třikrát s Pepinem vyhráli, na „republiku“ jsme nepostoupili. Byla to velká škoda, protože jsme tehdy měli velmi kvalitní tým, který by se na tomto turnaji neztratil.

V roce 2003-2004 jsme poprvé přihlásili do soutěže družstvo mladších žáků, které obsadilo konečné třetí místo a postoupilo do vyšší soutěže. O rok později pak přibyl i celek dorostenců. A právě sezóna 2004-2005 patří k nejúspěšnějším v historii ZFK Petrovic. Jednak muži po letech trápení konečně zabrali a z druhého místa postoupili do 4.ligy, ale hlavně – juniorům se podařilo postoupit do nejvyšší juniorské soutěže.

Sezóna 2005-2006 pak byla ve znamení účasti juniorů v extralize. I když se nejvyšší soutěž neudržela, jejich účinkování nebylo vůbec ostudné. Naopak. Celý rok jsme se pohybovali na hranici play-off. Porazili jsme kmenové týmy soutěže – Vítkovice, Střešovice, Havířov a o postup do play-off bojovali do konce základní části. Ale protože sestupovaly tři celky z 12, nestačilo nám k udržení 10.místo (s 21 body) v soutěži. Naše základna neustále narůstala, a tak jsme poprvé do soutěží přihlásili i tým juniorek a rezervu mužů.

Před sezónou 2006-2007 došlo k velmi důležitému rozhodnutí. Protože naši úspěšní junioři chtěli zkusit vyšší mužské soutěže a někteří kmenoví hráči začali uvažovat o konci sportovní kariéry, navázala se jednání s karvinským týmem SK Avengers Karviná, který trápily podobné starosti. Výsledkem bylo spojení obou celků pod názvem Z.F.K. Petrovice. Cílem bylo zkvalitnit a rozšířit kádr mužského týmu a v budoucnu se pokusit vybojovat vyšší soutěž. Smysluplnost tohoto rozhodnutí se projevila v soutěžním roce 2007-08, kdy muži vyhráli 3.ligu a poprvé v historii klubu tak muži postoupili do celostátní soutěže – 2.ligy.

Poslední soutěžní rok 2008-09 pak patřil v historii klubu k těm úspěšnějším. Muži jako nováčci 2.ligy nejen, že splnili hlavní úkol – udržet se v soutěži, ale nakonec do posledního kola bojovali o stupně vítězů. Výborné konečné čtvrté místo je velmi zavazující. Na stupně vítězů se dostali junioři a mladší žáci, kteří obsadili ve svých soutěžích druhá místa.